Mnohých od používania ľanovej bielizne odrádza predstava, že tento materiál potrebuje špeciálnu starostlivosť. Pranie a žehlenie ľanových obliečok však nie je vôbec zložité. Ak sa budete držať nasledovných pravidiel, odmenou vám bude ich krásny vzhľad a príjemná mäkkosť.
Tipy pre pranie ľanovej bielizne
Ľanové obliečky môžete pokojne prať v práčke, ale môžete sa rozhodnúť aj pre ručné pranie. Celý proces vám zaberie približne 2 hodiny, z tohto času bude však vaša aktivita potrebná len na niekoľko minút.
Čím prať ľan
Na pranie ľanu používajte jemný tekutý prací prostriedok alebo mydlo na pranie. Na odstraňovanie škvŕn je vhodný prostriedok bez obsahu chlóru, ktorý nenaruší štruktúru textílie. Väčšinu bežných škvŕn odstránite dokonca bez použitia špeciálneho prípravku, postačí len mydlo na pranie alebo prací prostriedok. Naneste ho priamo na škvrnu a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút. Potom obliečky vložte do práčky.
Pranie v práčke
Ľanové obliečky si pred vložením do práčky voľne rozložte. Vďaka tomu sa prací prostriedok dostane ku každej časti textílie. Ľanová posteľná bielizeň bude takto mať tiež dostatok priestoru a praním sa priveľmi nepokrčí. Obliečky odporúčame tiež prevrátiť naruby a prať ich lícovou stranou smerom dovnútra. Práčku naplňte maximálne do 2/3 objemu. Ľan, ktorý do seba nasaje vodu, bude oveľa ťažší, práčku by ste mohli preťažiť.
Rôzne farby a tkaniny
Pozor na pranie rôznych farieb. Aj pri ľane, rovnako ako pri iných materiáloch platí, že by ste mali dôsledne oddeľovať farebnú posteľnú bielizeň od bielej. Čo sa týka kombinovania s inými materiálmi, tu nie je potrebná žiadna opatrnosť. Vhodné je však navzájom miešať len prírodné textílie. Spoločné pranie so syntetickými látkami môže spôsobiť ich žmolkovanie.
Ktorý prací cyklus zvoliť
Počas prania ľanového posteľného prádla nastavte jemný prací cyklus. Odstreďujte na nižších otáčkach. Teplotu nastavte pri bielej farbe maximálne na 60 °C. Vyššie teploty by mohli viesť k zbehnutiu látky a zmenšeniu rozmerov obliečok. Pri farebnom ľane dodržiavajte teplotu 30 – 40 °C. Záverečné plákanie v studenej vode pomáha odstrániť všetky zvyšky pracích prostriedkov.
Ako sušiť ľanové obliečky
Ľanová posteľná bielizeň sa môže sušiť v sušičke, no môžete ju tiež vyvesiť na sušiak. Ak sa rozhodnete pre použitie sušičky na bielizeň, zvoľte jemný cyklus s nižšou teplotou. Keď budú obliečky ešte jemne vlhké, vyberte ich a rozložte na posteľ. Takto zabránite ich pokrčeniu. Ak chcete vašu posteľnú bielizeň prevoňať, odporúča sa nepoužívať bežné aviváže. Vhodnejšie sú guličky na sušenie vlny.
Pri sušení na sušiaku alebo šnúrach na sušenie rozložte plachty a obliečky tak, aby ste vyhladili ich okraje. Týmto minimalizujete krčenie textílie.
Žehlenie ľanového prádla
Nejeden používateľ ľanových obliečok im ponecháva ich prirodzený vzhľad celkom bez žehlenia. Nežehlený ľan v sebe skrýva určité čaro, ktoré zútulní každú spálňu. Ak si ich ale budete chcieť vyžehliť, urobte tak, kým sú ešte trochu vlhké. Na žehličke treba nastaviť teplotu podľa doporučenia z priloženého informačného letáku. Zväčša sa obliečky žehlia na teplotu najviac 150 C. Čerstvo vyžehlenú bielizeň nechajte dosušiť roztiahnutú na posteli, čím pomôžete jej vyhladeniu. Skladajte až po dosušení.
Dá sa ľan zmäkčiť?
Ľanové posteľné prádlo bude po každom praní o niečo mäkšie a jemnejšie. Ak ho chcete zmäkčiť ešte viac, môžete použiť sódu bikarbónu alebo ocot. Stačí, ak k vášmu prostriedku na pranie pridáte ½ šálky sódy bikarbóny a bielizeň dáte prať. Namiesto aviváže môžete do pracieho cyklu pridať aj zmes ½ šálky octu a ½ šálky vody.